Mobilne Planetarium

Współczesny świat, to świat komputeryzacji, wszechobecnej telewizji i wydawać by się mogło że jedynym, podstawowym i niezastąpionym źródłem wiedzy jest Internet.  Nauczyciele  wykorzystują mnóstwo różnorodnych metod aktywizujących, aby zajęcia przez nich prowadzone rozbudzały ciekawość  poznawczą dzieci  i nie zginęły w potoku filmów i gier komputerowych . Wychodząc naprzeciw  dzisiejszej rzeczywistości, z inicjatywy Pani Dyrektor,  w dniu 30.03.2017r. zaprosiliśmy do  naszego  przedszkola ,,Mobilne Planetarium’’, reprezentowane przez firmę Halo Wiedza. Przedszkolaki miały możliwość uczestniczenia  w zajęciach z astronomii, przebywając w namiocie sferycznym o kształcie kuli, dającym wrażenie przestrzeni kosmicznej. Po wstępnej pogadance na temat tajemnic kosmosu, prowadzący zaprosili dzieci do niezwykłego namiotu i zabrali ich w podróż do najdalszych zakątków wszechświata. To nowoczesne podejście do nauki stało się możliwe dzięki wykorzystaniu kina sferycznego. Dzięki specjalnemu projektorowi, wyświetlany obraz dał efekt pełnej przestrzeni, czyli możliwość oglądania obrazu dookoła siebie. Niebo, gwiazdy i planety znalazły się dosłownie na wyciągnięcie ręki. Seans, zarówno tematem, zakresem podawanych informacji, jak również formą dostosowany był do wieku uczestników. Dzieci śledziły poruszające się po kopule planetarium animacje video wzbogacone dodatkowo komentarzem   i przedstawiające gwiazdy, planety oraz inne kosmiczne obiekty. Mogły zgłębiać swoją wiedzę na temat wszechświata, historii Kosmosu. Odbyły podróż przez Układ Słoneczny, przechadzały się po Marsie, lądowały na Księżycu i podziwiały pierścienie Saturna. Poznały zjawiska związane z ruchem sfery niebieskiej, zmianą położenia planet, zaćmieniem Słońca  i deszczem meteorytów. W jednej chwili przedszkolaki  przeniosły się w świat zagadek kosmosu i w przystępny sposób przyswoiły sobie zagadnienia z zakresu przyrody, fizyki i astronomii. Seans zapewnił dzieciom rozrywkę, ale też przekazał najważniejsze informacji o kosmosie w przystępny sposób. Dostarczył także niezapomnianych przeżyć i wzruszeń, pozwolił rozbudzić zainteresowania, zaspokoić ciekawość i poszerzyć wiedzę. Prezentacja zarówno  dzieciom jak i gronu pedagogicznemu dostarczyła wielu „kosmicznych wrażeń”.