Profilaktyka logopedyczna – warsztaty dla rodziców

Profilaktyka logopedyczna – warsztaty dla rodziców

Skąd pomysł na warsztaty dla Rodziców?

Warsztaty zostały stworzone z myślą o Rodzicach zainteresowanych pogłębieniem wiedzy o tym jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy swojego dziecka oraz w celu dostarczenia praktycznych wskazówek, jak w łatwy i ciekawy sposób najpierw zachęcić i motywować a następnie prowadzić ćwiczenia logopedyczne podczas treningu domowego.

Oczywistym jest, że środowiskiem najbardziej sprzyjającym rozwojowi procesowi mówienia jest dom i otoczenie rodzinne, zaś postawy stymulujące, wyrażające się zainteresowaniem mową dziecka, inspirowaniem, wyzwalaniem chęci i radości mówienia dają najlepsze rezultaty. Zarówno zabawy jak i poważniejsze ćwiczenia kształtujące prawidłowy tor oddechowy, pogłębiające oddech, usprawniające mięśnie języka, warg i gardła muszą dostarczać dziecku rozrywki i satysfakcji.

Podczas warsztatów, które odbyły się 14 maja br. zostały zaprezentowane pomoce do ćwiczeń logopedycznych oraz poruszone zagadnienia dotyczące wspierania rozwoju mowy i wymowy dzieci. Omówione zostały symptomy wskazujące na problemy logopedyczne a także przytoczone argumenty dlaczego nie warto czekać aż problem artykulacyjny rozwiąże się sam.

W spotkaniu wzięło udział 16 osób, w tym 2 Ojców którzy okazali się bardzo aktywnymi uczestnikami!

Wszystkie zadania przedstawiane Rodzicom były dostosowane do możliwości dzieci w wieku przedszkolnym. Ćwiczenia zostały zademonstrowane z pomocą modelowych „dzieci” w osobach dwóch nauczycielek naszej placówki. Następnie w części praktycznej wykonywali je z wielki zaangażowaniem obecni na warsztatach Rodzice.

Na koniec Rodzice otrzymali szeroki zestaw ćwiczeń i zabaw usprawniających narządy artykulacyjne, które można wykonywać w trakcie codziennych zajęć domowych.

Serdecznie dziękuję wszystkim Państwu, którzy poświęcili swój czas i wzięli udział w moich warsztatach. Planuję, że będą one organizowane cyklicznie i dlatego już zapraszam na kolejną edycję jesienią. Anna Strus, logopeda.